Összeollózott
Dombegyház.hu
A fejletlenek között is akadnak fejletlenebb települések.
A megyében Magyardombegyház és Kisdombegyház a legelmaradottabb település. AZ EGY-KÉT EZER LELKES FALVAK KÖZÖTT DOMBEGYHÁZ AZ UTOLSÓ AZ ORSZÁGBAN.
2006. 03. 06.
Híradó
Határátkelőt nyitna Románia felé három Békés megyei település. Dombegyháza, Magyardombegyház és Kisdombegyház munkaképes lakosságának harmada állástalan, ezzel szemben Aradon 1% alatti a munkanélküliség. Ha Domegyházánál megnyílna a régi átkelő, a magyar munkavállalóknak nem kellene vargabetűt leírva fölöslegesen másfél órát autózniuk."Ezt az utat 200 éve építették, ez a legrövidebb Aradra" - Dombegyház polgármestere Varga Lajos azt mutatja, hajdanán hol hajtották a jószágokat a gazdák az aradi vásárba. Szerinte ezt kellene elsőként felújítani. A tíz kilométerre lévő Battonyán van ugyan átkelő, de aki munkába siet, annak minden perc számít."Nem mindegy, hogy munkavállaló ha Dombegyházról, vagy Kunágotáról ezen az úton 15-20 perc alatt ér haza, vagy ha másik átkelőnél jön akkor ez meghaladja a két órát...". A dombegyházi határ hivatalosan nem átkelőhely, de az utóbbi időben gyakran felnyílik a sorompó."... ezt a sorompót fel szokták nyitni, hogy a mezőgazdasági munkagépek át tudjanak menni Román területre dolgozni, de sok magyar gazdának már földje is van odaát..."Arad megyében a szántók 70 %-át nem művelik, nincs hozzá gép. Magyar oldalon van gép és munkaerő is, az meg odaát hiányzik. Magyardombegyház polgármestere szerint a határon túli munkavállalás mindenkinek jól jönne."A segélyből 23 ezer forintból nem igazán lehet megélni, az önkormányzat, pedig csődhelyzetben van, nem tud segíteni" - panaszolja Dús Ildikó, Magyardombegyház polgármestere. A térségben lakók nem is idegenkednének a napi határátkeléstől.Az új átkelő megnyitása egyébként szerepelt a legutóbbi közös román magyar kormányülésen. Döntés még nincs, de úgy néz ki, a sorompó hamarosan elindulhat fölfelé, mert a román oldalon 17 éve felújították az autóutat.
2007.07.18.
Dombegyházi Általános Iskola honlapja
Ekkor még természetesen külön iskola volt Bánhidy Dombegyház (a
Dél-Békési Terület és Térségfejlesztési Társulás
Magyardombegyház 296 lakosú község Battonyától 18 kilométerre, északkeletre fekszik. A település környéke a források szerint már a kőkorszakban is lakott hely volt, ám arra nincsenek biztos adatok, hogy a középkorban itt település állt volna. A XVIII. század elejétől a térség kincstári birtok, amelyet bérbeadással hasznosítottak. Az 1800-as évek kezdetén Marczibányi István szerzett meg egy területet, ahová dohánykertészeket telepített. Miután a szomszédos Dombegyházára szlovákok érkeztek, a község nevét megkülönböztetésül nevezték el az itt élő magyarokról Magyardombegyházának. A község egészen 1946-ig Dombegyházához tartozott, majd 25 éven keresztül önállóan intézte az ügyeit. Az 1970-es Tisza-völgyi árvíz nyomán fellépő belvizesedés tönkretette a környék falvainak termését, ezért a tönkrement gazdák és szövetkezeteik Dombegyházi Petőfi Mezőgazdasági Szövetkezet néven egyesültek. A termelőszövetkezet központja Dombegyházára került, s hamarosan a fúziót követte a három település közigazgatási összevonása is, melynek hatására Dombegyháza lett a központ az 1990-as évek elejéig, ekkor vált újra önállóvá Magyardombegyház.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RTLklub.hu
Fával vagy szalmával fűtenek gáz helyett, vagy inkább nem is fűtenek több Békés megyei kistelepülésen, mert nem tudják kifizetni a számlákat. Akad olyan önkormányzat is, ahol még a tavaly téli fűtésszámlával is adósak.Lejjebb tekerték a gázt a magyardombegyházi önkormányzatnál. A polgármesteri hivatal irodáiban csak ott fűtenek, ahol dolgoznak is.Az önkormányzat még a tavalyi fűtésszámlát sem fizette ki, több mint fél millió forinttal tartoznak a gázszolgáltatónak.„Most úgy mondom, hogy a 2007 első fele ki van fizetve, hát remélem, hogy a második felét is ki tudjuk és utána fokozatosan a többit” - mondta Dús Ildikó, Magyardombegyház polgármestere.Pénz hiányában az önkormányzat önerőből képtelen kifizetni a számlákat, pályázati forrásokban és minisztériumi támogatásban reménykednek, addig is ott takarékoskodnak, ahol tudnak.Az óvoda zárva. A téli szünet miatt csak két napot lett volna nyitva az intézmény, takarékosságból azonban nem nyitották ki, hogy ne kelljen befűteni.
2008-02-12
Békés MEGYEI Hirlap
Egymást rántják szakadékba |
|||
![]() |
|||
Csődhelyzet fenyegeti Magyardombegyházt. A 304 lakosú falu többféle társulásban dolgozik Dombegyház és Kisdombegyház önkormányzataival. Félő, hogy kellő bevétel híján a körbetartozás mindenkit magával sodor. 2008.02.27. |